Kapat
Bilim 131 0

Yerli Üretime Geçiş: Dedi Uygulaması

Gelişen dünya teknolojileri zamanın önünde. Gün geçmiyor ki farklı bir teknolojik gelişmeyle karşılaşmayalım. Ülkemizde ise yeni yeni yapılan çalışmalar bu gelişme hizmet vermekte. Yıllar geçmiş, diğer gelişmiş tüm ülkelerle aramızda büyük farklar oluşmuş, ulaşılmayacak sandığımız kadar büyük ilerleme kaydetmişlerdir. Bu durum bizi ümitsizleştirmesi de her çalışma bizi rakiplerimizin seviyesine yaklaştırmakta. Burada bizim yapamayız düşüncesinden artık sıyrılmamız gerekli. Kendimize olan güvensizliği yenerek işe başlamalıyız. Buna yapılan teknolojik alanda ki millileşme atılımları örnek oluşturabilir.

Evet bu zamana kadar bir şeyler sözde kalıyordu. Yerli mali haftaları düzenleyip çocuklarımızı dahi bilinçlendirmeye çalışıyor ancak uygulanması gereken noktaları unutuyorduk. Her anlamda gerçekten büyük bir Batı sevdası oluşmuş durumda. Mutlaka örnek alınmalı, ürünleri değerlendirilmeli. Ancak bazı hususlarda da kullanıldığımızın farkında olarak ilerlemeliyiz. Bir elek misali düşünmek lazım. İyileri üstte bırakacak kötüleri akıp gidecek.

Yerli üretime geçişte büyük adımlardan biri de logosunun belirlenmesiyle gerçekleşti. Artık üretimini yaptığımız her üründe bizi temsil eden bir logo bulunacak. Bu sayede artık bizlerde diğer ülkeler tarafından tanınıp taklit edilebileceğiz. En çok kullanılan ürünlerden biri de hiç şüphesiz haberleşme alanları. Bu haberleşme alanlarında kullanılan uygulamalar ile insanlar aktif bir şekilde kullanım oranını artırıp üreticisine de büyük oranda kar marjları oluşturuyor. pek bu karı neden biz almayalım? Bence mümkün. Mustafa Kemal Atatürk Kurtuluş Savaş’ında haberleşme alanlarının elde edilmesini bir mağlubiyet olarak algılamaktaydı. Bunun uğruna nice uğraşlar vermiş ve asla bunların yabancıların eline geçmemesi için uğraşmaktaydı. Çünkü iletişim ağının ele geçmesi demek bir ülke için büyük bir çöküş anlamına gelir. Şayet biz bu ağı yerli üretim ağı ile donatırsak herhangi bir sıkıntı olduğunda belirlediğimizle bu örgüde asla yenilgiye uğramayız.

Dedi Uygulaması

Hepimizin çok sık kullandığı ve gerek konuşma gerekse fotoğraf paylaşımı, mesajlaşma gibi pek çok özelliği bünyesinde bulunduran WhatsApp ile hayatımız artın bir bütün halinde. Günlük hayatımızın birçok bölümü bu uygulama etrafında şekillenmekte. Peki ilk olarak bunu yerli kılmaya ne dersiniz. Evet yerli üretim olan ”Dedi” uygulamasıyla elde edilen doneler eşit. Bu sayede sadece yerli üretime destek vererek aynı özellikleri kullanmamız mümkün.

Bilgi Teknoloji Kurumunun yerli ve güvenli mesajlaşma ağı olan Dedi ile ilk olarak yer alacak beta sürüm yayına alındı. Dedi Mesajlaşma Uygulaması Android İşletim Sistemi ve IOS İşletim Sistemi için hazırlanan ve BTK’nin sitesinden Beta sürüm şeklinde dağıtılmaya başlanılan bir uygulama. Bu sayede karşımıza temel anlamda WhatsApp ve BİP benzeri bir hizmet olarak yer alır. Yakın zaman da üzerinde çalışmaları süren bu Dedi uygulamasını AppStore gerekse de Google Play Store üstünden indirebileceğiz.

Bu kapsamda verilen bilgiler dahilinde sizleri değerlendirmeye davet ediyor ve düşüncelerinizi merak ediyoruz. Bizimle paylaşılan tüm düşünceler hem okuyanlar için hemde ileride gerçekleşecek her uygulama için ışık tutacağına inanıyoruz. Sizce Yerli Üretim Nasıl Olmalı? Dedi’yi Nasıl Buldunuz? Merakla yorumlarınızı bekliyoruz.

İçeriği faydalı bulduysanız, başkalarıyla paylaşmaya ne dersiniz?

{atakan3193}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir