Kapat
Bilim 10 0

Karanlık Maddeyi Keşfetmemize Yardım Edecek Bir Atomik Saati Bilim İnsanları Üretti

Bilim insanlarınca zamanı ölçme konusundaki hassaslıkları sayesinde pek çok farklı alanda kullanım sağlayan atomik saatler, insanların dakik olmasını amaçlayan tek gerçek ölçek olarak görülmektedir.

Zamanı şimdiye kadar olan tüm saatlerden daha doğru ölçmeyi başaran bilim insanları, aşırı hassas bir atomik saat üretti. 1 saniyeden fazla olmayacak biçimde saatin 14 milyar yılda kaybettiği süreyi hesapladılar. O kadar ki saat tek bir gün dahi yüzde 0.000000000000000032 değişim oranı ile tespit yapmış bulunmaktadır.

3 Boyutlu Karanlık Maddenin Simülasyonu

Karanlık maddeyi tespit etmek amacıyla saatin bu kusursuzca yakın ölçüm gücü ile evren boyunca dalgalana yerçekimsel dalgaları ölçmek için ve Dünya’nın yerçekimi alanının kesin bir biçimde şeklinin daha öncesinde görülmemiş bir hassasiyet ile belirlemek için kullanılabilecektir. Evrenin bilinmeyenlerine bilim insanlarının gerçekleştirdikleri araştırmalara göre ‘aşırı hassas’ atomik saatlerin oldukça büyük katkısı olduğunu belirtmektedir. Bu yeni saat sayesinde birçok konuda önemli sorulara cevap bulunabileceği düşünülmekte.

Genel görelik kuramında Einstein‘ın öngördüğü, yerçekimi, zaman alanında bulunduğu yere bağlı bir biçimde farklı şekillerde hareket eder. Dünya’nın merkezinden uzakta bulunan bir saat, yüksek bir dağın tepesinde bulunan bir saatten biraz daha hızlı ilerlemektedir. Bu bir hata olarak görülmemektedir. Zaman bir dağın tepesinde aslında daha hızlı ilerler. Bu küçük olan oranları ölçebilmek amacıyla hassas saatlere ihtiyaç vardır.

İçeriği faydalı bulduysanız, başkalarıyla paylaşmaya ne dersiniz?

{atakan3193}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir