Kapat
Teknoloji Haberleri 174 0

İki Arkadaştan Muhteşem Üretim: ‘Cayrokopter’

Doktor ve tekstilci olan iki arkadaş Kayseri’de hobi olarak ilgi duydukları hava araçlarından esinlenerek iki adet caykopter üretmeye başladı.

Model uçak ve helikopter yaparak uçuran Çocuk Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Levent Ceyhan ve tekstilci Hacı Ceylan, bu alanda kendi mesleklerinin dışında farklı hava araçları üreterek kendilerini geliştirmeye karar verdi. İki arkadaş uzun zamandır bir arayış içine girerek tevafuk bir biçimde gördükleri caykopteri yapabileceklerini düşünerek, gerekli olacak malzemeleri tedarik edip yapım aşamasına başladı.

1,5 Saat Havada Kalıyor

Ceyhan ve Ceylan, yaklaşık olarak 10 yıldır hava araçlarıyla uğraşmakta. Daha sonra iki yıl süren çalışmaları ile de kendilerine gerekli olan tüm malzemeleri tedarik edip yurt dışından da motor tedariki ile caykopterin üretimini gerçekleştirdi. Kendi emekleriyle üretim gerçekleştiren Ceyhan ve Ceylan’ın 2 caykopteri güvenli bir biçimde 100 kilometre hız yapabilme ve 1,5 saat havada kalma özelliğini sağladılar.

Ceyhan açıklamasında, uzun bir üretim sürecinin olduğunu ve gerekli test uçuşlarının da yapıldığı söyledi. 10 yıldır yaklaşık hava araçları üzerine çalışmalar yapan Ceyhan, ”Kendimize güvenimiz tamdı. Gerekli olan malzemeleri aldıktan sonra bir atölye oluşturduk. Bu sayede de çalışmalarımıza başladık. Denemeler yoluyla gerçekleşti tabi ki ilk seferde olmadı. Şuan aracımızın tasarımı, rengine kadar kendimiz oluşturabiliyoruz. Bu hava aracını 2 yıl çalışma sonucunda elde ettir. 7 yıldır da ufak ufak test uçuşlarına başlamıştık. Türkiye’de şuan aktif uçabilen tek hava aracı” şeklinde konuştu.

Yerli Üretim Önemli

Ceyhan, yerli üretimin oldukça özenli olduğunu ve amaçlarının da devletimizin şuan içinde bulunduğu yerli üretime destek vermek amacıyla olduğunu belirtti. Caykopteri kullanırken kendini güvende hissettiğini de ekleyerek, ” Testlerinin tamamlanmasından sonra her şeyini kendim yaptım için oldukça güvenli buluyorum. Devlet büyüklerinin bize destek vermesini talep ediyoruz. Şuan için 2 caykopterimiz hazır.” şeklinde sözlerini bitirdi.

İçeriği faydalı bulduysanız, başkalarıyla paylaşmaya ne dersiniz?

{atakan3193}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir