Kapat
google20yaşında
Teknoloji Haberleri 125 1

Google 20 yaşında!

Google’ı tanıyorsunuz değil mi? Kim tanımıyor ki zaten. Evet aklımıza takılan çoğu soruyu internette bulmak istediğimizde ilk girdiğimiz site her zaman google oldu.

Ülkemiz dahil olmak üzere dünyanın en çok ziyaret edilen sitesi, arama motoru Google 20. yılına girdi. 1998 yılında bir garajda kurulan bu şirket şimdi dünya devi konumunda.

Bugün kullandığımız gmail servisi, android ve chrome gibi bir çok dev projesinin kurucsu google’dır. Google kesinlikle sadece bir arama motoru değildir.

Google’ın geçmişine bir bakalım

Google, ilk olarak, 4 Eylül 1998de kuruldu ve 19 Ağustos 2004 tarihinde halka arz edildi. Halka arzın gerçekleştiği dönemde, Larry Page, Sergey Brin ve Eric Schmidt, 20 yıl boyunca, yani 2024 yılına kadar Google’da birlikte çalışmak üzere anlaştılar.

Google’ın kuruluşundan bu yana misyonu “dünyadaki bilgiyi organize etmek ve bunu evrensel olarak erişilebilir ve kullanılabilir hale getirmektir.

Google’ın dünya çapında veri merkezlerinde 1 milyondan fazla sunucuda çalıştığı, bir milyardan fazla arama isteğini karşıladığı ve kullanıcıları tarafından oluşturulan verinin gün başına 24 petabayt olduğu tahmin ediliyor.

Google geçmişinden bu yana internet üzerinde işlerimizi kolaylaştıracak bir çok ücretli ve ücretsiz servisler sundu. Bu serviler halen milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor.

Google 20. yaşını bir doodle ve video ile kutladı

Google 20. yaşı için bizlere yine güzel bir doodle ve eğlenceli bir video hazırladı. Bu videoyu da sizlerle paylaşmadan edemeyeceğim.

Oldukça güzel bir video öyle değil mi? Ee artık ne diyelim, nice seneler Google. İyi ki varsın!

Google hakkında söyleceğiniz bir şeyler olmalı?

Peki siz google hakkında neler düşünüyorsunuz? İlla ki aklınızda bir şeyler vardır. Ya da en azından Google’ın doğum gününü kutlayabilirsiniz. Bunu hemen aşağıda yorum olarak bize iletebilirsiniz.

 

 

İçeriği faydalı bulduysanız, başkalarıyla paylaşmaya ne dersiniz?

{atakan3193}

“Google 20 yaşında!” üzerine 1 yorum

  1. Furkan dedi ki:

    nice senelere diyelim o halde 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir