Kapat
Bilim 84 0

Asrın Tartışma Konusu: Yapay Zeka

Yapay zekalar asrın tartışması haline gelmiş durumda. Şimdilerde dahi bu durum insanların arasının açılmasına yetti. Sürekli olarak alevlenen bu konuda insanları yok edecek çıkarımlar ile aslında iyimser oldukları yönlerde çalışılmaktadır. Peki bunların gerçeklik payı nedir?

En doğru çıkarımları bu konu hakkında ulaşmamızda ne olduğundan çok ne olmadığı incelenmesinde açığa çıkar.
Son dönemlerde yapay zekalar genel anlamda şöyle kurgulandırılmakta:

Retif makineler: Yapay zekada uyaranları gösteren olarak isimlendirilir. Geçmişten yaşadıkları deneyimler ile anlık olarak uyaranlar sunmakta. Bu kapsamda da makine öğrenimi sistemleri oldukça büyük bir parçasını oluşturmaktadır.

Kısıtlı hafızaya sahip makineler: Verileri kısa zaman içinde yok eden ve geçmiş deneyimlerde herhangi bir şey öğrenemeyen yazım eşitidir. Trafik ışıkları ve online mesajlaşma yazılımlarını örnek olarak verebiliriz.

Zihin teorisine dayanan makineler: Korku içinde geleceğe bakılmasına yol açan zekalardır. Bu yazılımlar bir öncesi belirtilen tüm özellikleri bünyesinde barındırır. İnsanların tedavisinde tıp alanında ya da sosyal etkileşimlerde yer almakta.

Öz farkındalık sahibi yazılımlar: Zihin teorisinde bulunan yapay zeka kurumlarının ileri seviyesidir. Bilişsel bir özellik olarak yer alır ve insanların çocukluk yıllarında öğrendiklerini kapsar. Bu sayede yorumve düşsel kavramlar anlaşılabilir.

Google Duplex: En ürkütücü Yapay Zeka Teknolojisi

Geliştiriciler toplantısı geçtiğimiz ilkbaharda Google tarafından düzenlenmiştir. Burada Google Duplex ismini verdiği bir sistemin tanıtımını gerçekleştirdi. Google Asistan ile bütünleşen Duplex, telefon aramalarını gerçekleştirerek karşı tarafı insan gibi kaydırabilme özellikleri mevcut. Günlük konuşma aksanları ile hem kadın hemde erkek seslerini taklit edebilmekte. Aynı zamanda bu sayede robotik konuşmalarında tarihe gömmeye aday.

Bu sistemin kullanıma sunulacağı açıklandığında Google tepkiler çığ gibi büyüdü. Ortaya çıkardığı sonuçlar oldukça ciddi boyutlara ulaşabilir. BU nedenle şuan sadece bir yazılımdan ibaret.

İçeriği faydalı bulduysanız, başkalarıyla paylaşmaya ne dersiniz?

{atakan3193}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir